Kdysi jste operační systém Windows spustili běžným způsobem. Prostě jste zapnuli počítač, počkali až to naběhne a už se třeba hrály hry. V Linuxu, což je jiný operační systém, se bylo nutno přihlásit heslem. A tohle si Windows nasadil také, aby se mohl nazývat ještě bezpečnějším. Ne každý však ty jejich zpropadená hesla potřebuje. Ne každý trpí stihomamem, a ne každý se třese o to, aby mu cizí rozvědka kontrolovala maily s dětmi. Pokud nějaké tedy jsou. Kamarád bydlí sám, má v notebooku několik set knih, několik desítek filmů a občas si s někým píše. Je mu naprosto jedno, kdyby si to kdokoli přečetl.
Je mu jedno, že se mu někdo pokusí nabourat do banky, protože tam má peníze jen jednou za měsíc, a to je ještě částka, pro kterou by se žádný hacker ani neobtěžoval vstát k počítači. Hesla nepotřebuje. Ale musí je používat, protože paranoidní Windows nějakým způsobem zrušil možnost netplwiz, přes který se dalo heslo zrušit. V současnosti to nejde, ale možná se to vrátí. Možná. Například u Mintu to beru jako nutné zlo. Když se chcete přihlásit, no budiž, ale zadávat nějaké heslo klíčenky při každé hlouposti je skutečně drobátko na nervy. A podle mne opět zbytečnost. Všechny tyto funkce by měly být volitelné.
Nebo se jednou z toho heslování všichni zblázníme. A to, když si nové heslo vymyslíte, nelíbí se systému, že v něm není velké písmeno, že v něm není zvláštní znak, číslo a že nemá předepsaný počet těchto znaků. Doufejme, že Windows nepřevezme od Linuxáků to heslování klíčenky. To by se pak muselo asi zadávat heslo při psaní na klávesnici. Dokážete si to představit? Chcete napsat známému v kolik má přijít a před každým písmenkem které budete chtít napsat na vás vyskočí hláška, že máte zadat heslo. Možná, že pro jistotu bude mít každé písmeno přiděleno heslo jiné, co kdyby… To víte, špioni jsou všude, a právě váš počítač je zajímá.