Jak řeší zimu bezdomovci?


Ačkoliv většina z nás stráví nadcházející zimu v domově vyhřátém na příjemnou teplotu ústředním topením, zdaleka ne všichni mají takové štěstí. Jsou i lidé, kteří žijí na ulici a vlastní domov nemají. I oni však musí toto období nějak zvládnout, pokud chtějí vůbec přežít. Naštěstí mají hned několik strategií, které více či méně úspěšně používají. Tou asi nejjednodušší by bylo využití služeb některé z ubytoven, které nabízí bezdomovcům útulek. Problém je, že tyto mají obvykle jako podmínku to, že lidé využívající těchto služeb nesmí být opilí, což je pro řadu z nich problém.

mráz v zimě

Mnoho z nich totiž hledá útěchu v alkoholu a stalo se na něm závislými. Proto to pro většinu bezdomovců není zrovna přitažlivá možnost. Jednou z častých strategií je spáchání drobného trestného činu, který je dostane přibližně na tři měsíce do vězení. To je poměrně účinné, neboť tak získají na zimu přístřeší i stravu, a na jaře, když se zvednou teploty, mohou jít zase na ulici. Jistě, vězení přichází samozřejmě se svými specifickými podmínkami, avšak ty jsou na těch pár měsíců stravitelné. Ovšem ne všichni jsou ochotni toto podstoupit. Mnozí také preferují zůstat na ulici, a tak se zařizují jinak.

zasněžená plocha

Obvykle volí zůstat na ulici, a tak si hledají teplé místo, kde by mohli přečkat, byť ne zrovna legálně a s hrozbou, že budou vyhozeni. Typické jsou budovy nádraží, stanice metra, a další podobná veřejná místa. Samozřejmě, je to často k nelibosti ostatních, avšak není příliš mnoho, co by se s tím dalo dělat. V neposlední řadě se pak vloupávají do opuštěných sezónních objektů, jako jsou chaty a chalupy. Zde jde samozřejmě o trestný čin, a podle toho je také posuzován. Jen málokdy se na něj však přijme dříve než na jaře, kdy už je daná osoba pryč. Proto je vhodné, abychom svou chatu vždy v zimě zkontrolovali. Nikdy nevíme, kdo v ní může zkoušet přezimovat.