Kdo z nás řidičů by někdy nedostal smyk. V zimním období je to docela častá věc a chce to praxi, aby smyk neskončil hromadnou nehodou. Ne vždy se ale podaří auto ve smyku udržet na vozovce, můžete skončit v závěji nebo o trochu hůře, v příkopu podél cesty. Ze závěje se můžete dostat s trochou snahy i sami, pokud do zimní výbavy počítáte s lopatkou, kterou vozíte v kufru auta. Odhrabat auto a pak sehnat někoho, kdo vás vytlačí zpět na silnici a můžete pokračovat v jízdě. O něco hůře se budete dostávat z příkopu. Tady může pomoct kolemjedoucí auto, pokud bude mít lano.
Ale co když do závěje nebo do příkopy vjede takový kamión? Tady nebude stačit lano ani několik siláků, tady to chce mít v pohotovosti vyprošťovací sněhové řetězy. Sněhové řetězy nejsou přímo dané jako zimní výbava auta, ale pokud jezdíte dlouhé trasy a víte, že na ni jsou kopce a místa, kde není v zimě úplně snadné projetí, nejsou sněhové řetězy v kufru auta žádnou vymožeností, ale měly by být automatickou výbavou. Přece jen, když vám nebudou mrznout ruce, bude to jistě snazší učení. Sněhové řetězy se dají snadno nasadit, ale chce to trochu cviku, možná byste si to měli nacvičit už předem v létě, ať potom zbytečně nemrznete v zimě.
Řídit auto v zimě, to chce být ve střehu po celou dobu jízdy a kontrolovat nejen trasu, ale i teploměr a všímat si, jestli se nedělá na vozovce námraza nebo jestli nás během cesty nezastihne sněhová bouře. Pokud jste novopečený řidič, není od věci zaplatit si pár jízd v autoškole nebo se přímo přihlásit do školy smyku. Naučíte se, jak se chovat, když se auto dostane do smyku a hlavně vás naučí nezmatkovat a ze smyku vyjet a neskončit v příkopu nebo uprostřed křižovatky. Zima a sníh, to je prima na horách, ale bohužel sněží i ve městech a na cestách. Tak jezděte opatrně a přejeme mnoho šťastných kilometrů bez nehody.