Škůdců je celá řada. Může jít o hmyz, ale také o hlodavce či jiná zvířata. Všichni hledají potravu a přístřeší, a tak není divu, že mnozí z nich se stěhují k lidem domů, tam je totiž teplo, spousta úkrytů, a hlavně potrava. Někteří škůdci jsou méně škodliví, ale například kuna vám může zničit celou střechu. V tomto ohledu mají lidé žijící v bytech více štěstí, protože se jich hlodavci nebo kuny týkají jen minimálně.
Potravinový nebo šatní mol
Oba dva moli jsou problém, jedni ničí potraviny, druzí oblečení. Šatní mol se vyskytuje především ve skříních, kde jsou uskladněny oděvy, které nikdo nepoužívá. Když se s obsahem skříně delší dobu nehýbe, mol toho využije a nastěhuje se tam. Oblečení kouše, a samozřejmě se může kdykoliv přesunout jinam. Existují pasti i repelenty, ale nejúčinnější je neskladovat doma staré oblečení. Potravinový mol je horší, protože se dokáže velmi dobře schovávat, a často je zapotřebí vystěhovat doslova půlku domácnosti, aby je člověk našel. Velice rádi se schovávají za kuchyňskou linkou, v různých obalech s potravinami, nebo i mimo kuchyni. Napadají téměř všechny potraviny, které je nutné vyhodit, všechno vymýt a nakoupit znovu, což už je poměrně velký zásah do peněz.
Milují suché potraviny, jako je mouka nebo cukr či rýže. Prevencí je kontrola potravin po nákupu a rozmístění nálepek či pastí na moly. Dobrým repelentem jsou i sítě v oknech, moli se k vám domů dostanou i oknem. Nejhorší škůdce je kuna. Poznáte ji doma podle trusu v okolí domu a podle dupání a škrábání na střeše. Během několika týdnů dokáže zničit celou střechu, proto je nutné proti ní zakročit ihned. Dobře fungují fotopasti s bleskem, plašiče anebo pasti. Než si něco na kunu koupíte, projděte si zkušenosti ostatních uživatelů s daným výrobkem. Nezapomeňte ani na sprej proti kuně do auta, i tam dokáže nadělat spoustu škod.