Zimní dilatační plováky do bazénu si pořiďte včas


Mírné zeměpisné pásmo na této planetě má své výhody i nevýhody. Výhodou je, že se střídají roční období, a že je tím pádem život rozmanitější, ale podstatnou nevýhodou jsou zejména extrémní povětrnostní vlivy, související s letními tropy a se zimními mrazy. Tropické teploty nás mohou ohrozit i na životě a zimní mrazy mnohdy také, i když těm se lze ubránit poměrně snadno teplým oblečením. Mrazivé počasí však může také ublížit našemu bazénu, a to dokonce fatálně. Jestliže ponecháte zazimovanou nádrž s vodou bez zimního dilatačního plováku, dopadne to všelijak.

květ na hladině

Dilatační plováky se nevkládají do bazénů pro parádu. Je to velmi důležitá součást zazimovacího procesu a možná se vám zdá, proč takový povyk kvůli ledové krustě na hladině. Když se na povrchu vody vytvoří ledový krunýř, silný zhruba půl centimetru, což odpovídá teplotám mírně pod nulou, v zásadě se nic nebezpečného nestane a bazén si s tím poradí, jenže jakmile teploty klesnou níže, a hlavně se mráz udrží po celou noc, například za typických tlakových výší, slunečného počasí a silného radiačního vyzařování, vrstva ledu se zvýší a začíná proces destrukce.

boty na hladině

Vzpomeňte si, co dokázal ledovec, který si snadno poradil s ocelovým pláštěm lodi Titanic, v roce 1912 ji potopil a zahynulo při tom přes dva tisíce lidí. Led se při své tvorbě před ničím nezastaví a může velmi snadno a rychle rozlámat plášť bazénu nadzemního i zapuštěného. Jistě je vám známo, že led má větší objem, než voda, a právě to je zásadní problém, protože rozpínání ledu je tak mocné, že mu mnohdy neodolá ani ocelový sud, natož pak plastový bazénový skelet.

Buďte tedy obezřetní a pořiďte si sadu plováků včas, ještě před prvními mrazy, protože jakmile se nebe vyjasní, a meteorologové hlásí silnější mrazy, bude již pozdě a pak budete své liknavosti a nevhodného přístupu litovat.